Pared - Bogusław Kowalski

Wspinaczka sportowa. Przypomnienie dobrych praktyk.

Sezon rozpoczyna się na dobre. Wiosenne wyjazdy w skałki skłoniły mnie do spisania kilku zasad, które w obliczu wyzwania często są zapominane (czytaj dalej)

 

czytaj dalej

Nowy Taternik już w sprzedaży!

Instruktorzy PZA - szkolimy, bo lubimy to robić i robimy to dobrze!...Szkolimy w oparciu o doświadczenia wielu pokoleń instruktorów wspinania, kultywując ich tradycję szkoleniową – kultura szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu, a wcześniej Klubu Wysokogórskiego, sięga lat 30-stych XX wieku. Konieczność posiadania doświadczenia stanowi gęste sito dla osób zamierzających zdobyć blachę instruktorską. Nie jest łatwo ją zdobyć, trzeba się wykazać nie tylko umiejętnościami wspinaczkowymi, ale również dojrzałością emocjonalną i wytrwałością. Wielu obecnych instruktorów przystępowało więcej niż jeden raz do egzaminu wstępnego. Nie twierdzimy, że jesteśmy najlepsi, ale często słuchając o nowinkach i rewelacjach szkoleniowych nasi starsi koledzy mówią: ależ my zaczęliśmy to stosować 20 lat temu.
Oznacza to, że nie jesteśmy grupą ludzi, która zebrała się i stwierdziła: a teraz założymy firmę lub stowarzyszenie i nadamy sobie stopnie instruktorskie. A takie przypadki znamy przecież z polskiej rzeczywistości...

 

Całość w najnowszym numerze


czytaj dalej

Zeszyt szkoleniowy - Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich

Udało się! Po wielu latach rozmów, snucia planów i zbierania materiałów wspólnie z Wojciechem Wajdą przygotowaliśmy zeszyt szkoleniowy "Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich". czytaj dalej

Wolne miejsce na kursie taternickim

 

Szkolenie przeprowadzane jest zgodnie z programem opracowanym przez Komisję Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu. Po kursie jego absolwenci uzyskają zaświadczenie o ukończeniu kursu podpisane przez instruktora PZA. 

Szkolenie odbędzie się w dniach 25 lipca - 7 sierpnia, w rejonie Morskiego Oka. Bazą będzie obozowisko PZA na Polanie Szałasiska. 
 "Jakoś to będzie" polskiego turysty i taternika

Jakie błędy popełniają turyści i wspinacze w Tatrach? Czy należy zabierać dzieci na górskie szlaki? Jak pomóc, gdy zobaczymy wypadek? Czy sztuczne ułatwienia pomagają, czy przeszkadzają? Czy warto się ubezpieczyć? – na te i inne pytania odpowiada Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Polskiego Związku Alpinizmu.

Panel TOPR i PZA, Andrzej Maciata, Jan Krzysztof i Bogusław Kowalski (fot. Wojciech Lembryk)

czytaj dalej