Pared - Bogusław Kowalski

Wolne miejsce na kursie taternickim

 

Szkolenie przeprowadzane jest zgodnie z programem opracowanym przez Komisję Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu. Po kursie jego absolwenci uzyskają zaświadczenie o ukończeniu kursu podpisane przez instruktora PZA. 

Szkolenie odbędzie się w dniach 25 lipca - 7 sierpnia, w rejonie Morskiego Oka. Bazą będzie obozowisko PZA na Polanie Szałasiska. 
 "Jakoś to będzie" polskiego turysty i taternika

Jakie błędy popełniają turyści i wspinacze w Tatrach? Czy należy zabierać dzieci na górskie szlaki? Jak pomóc, gdy zobaczymy wypadek? Czy sztuczne ułatwienia pomagają, czy przeszkadzają? Czy warto się ubezpieczyć? – na te i inne pytania odpowiada Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Polskiego Związku Alpinizmu.

Panel TOPR i PZA, Andrzej Maciata, Jan Krzysztof i Bogusław Kowalski (fot. Wojciech Lembryk)

czytaj dalej

Zanim wyruszysz w góry

Czy jestem w stanie to zrobić? - To pierwsza myśl, jaka powinna pojawić się przy układaniu planu zimowej wycieczki w góry.

czytaj dalej

Gdzie raki zimują


"Nasze oczy z każdą chwilą oswajają się z ciemnością i coraz pewniej kroczymy zostawiając po bokach znajome kontury grani. Zawsze wciąga mnie ten szczególny nastrój, uczucie zawieszenia. Schronisko zostało daleko z tyłu i nie ma już mowy o powrocie do ciepłego śpiwora. Idziemy bez słowa, bojąc się zbyt wcześnie obudzić naszą Panią. Tylko zgrzyt butów w przemrożonym śniegu tnie niebywałą ciszę. Przez głowę przechodzi mi myśl, że jesteśmy świadkami niezwykłego misterium. Mój Partner najpewniej czyta w moich myślach, w końcu wspinamy się razem dość długo, i bez słów postanawiamy oddychać jak najciszej."

Szkolenia taternictwa zimowego i turystyki wysokogórskiej


czytaj dalej

Podręcznik Góry Wolność i Przygoda.

Ukazało się nowe, ósme już wydanie podręcznika Góry Wolność i Przygoda pod redakcją Ronalda C. Enga.

czytaj dalej