Pared - Bogusław Kowalski

Zimowe publikacje

Strona główna >>

W ostatnim czasie miałem przyjemność publikowania swoich tekstów w kilku miejscach. Tym razem były to nie tylko czasopisma, ale także poradnik górski oraz portal internetowy. Zachęcam do lektury tych bardzo różnych w swojej formie publikacji.

Zacznę od materiałów najstarszych, czyli trzech rozdziałów niezwykłej książki "100 porad Gór". Ten poradnik napisany pod redakcją Piotra Drożdża obejmuje niemal wszystkie aspekty aktywności górskiej. Dodam, iż jest to drugi tom i żałuję, że nie będzie ich więcej. Mój wkład w 100 porad to rozdziały "Etyka sportów wspinaczkowych", "Zjazdy" oraz "Jak przeżyć w górach". W pierwszym, jakże na czasie, staram się przekazać wszelkie pisane i niepisane zasady etyczne. Choć mam świadomość, że temat jest niewyczerpany i można na omówione przeze mnie kwestie spojrzeć zupełnie inaczej. Drugi rozdział jest wybitnie techniczny, mam jednak świadomość, że zjazdy to jedna z najbardziej śmiertelnych ewolucji wykonywanych w czasie wspinaczki. Ostatni jest próbą zmierzenia się z niebezpieczeństwami górskimi poprzez pryzmat zarządzania ryzykiem. Dotychczas doświadczenia, jakie niesie za sobą uprawianie wspinaczki wykorzystywałem do szkoleń w "indoorze". Tym razem postanowiłem odwrócić sytuację i skonfrontowałem teorię zarządzania ryzykiem, wziętą wprost z ekonomii, z realiami istniejącymi we wspinaczce. Swój pomysł miałem okazję zaprezentować na prelekcji, którą przeprowadziłem podczas 10 Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

W kwartalniku Taternik (2012/4 - 2013/1) zadebiutowałem w roli recenzenta literatury górskiej. Pod nóż poszła biografia wybitnego wspinacza, młodszego z braci Huberów - Alexa - „Góry we mnie. Wspinaczka na krawędzi.” Nie jest to moje ostatnie słowo w tej roli. W tym samym numerze Taternika pokusiłem się o podsumowanie górskiej działalności Polaków w roku 2013.

Niedawno powstały Portal Tatrzański poprosił mnie o zaprezentowanie swojego stosunku do Tatr. Jako, że pisałem już kilkakrotnie na ten temat to tym razem pokusiłem się o zabawienie formą. Z efektem można się zapoznać na stronie internetowej wymienionego portalu.

Tradycyjnie już w Górach (nr 3, 226, marzec 2013) można przeczytać mój felieton. Tym razem poruszam bolesny dla mnie temat braku odwagi. W jakim kontekście? Zachęcam do lektury. Wzorem ubiegłego roku opisuję także wrażenia z jubileuszowych, bo 15. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Ciekawych, inspirujących, a zarazem smutnych w kontekście wydarzeń na Broad Peak.

cofnij